Jak używać bramę garażową zimą?

styczeń 19, 2018
0 Comment

Użytkowanie bramy garażowej zimą, wielu z nas nie kojarzy się z żadną odkrywczą praktyką. Jak się jednak okazuje, konieczne jest nieustanne dbanie o bramę garażową, a szczególnie o jej napęd, aby mogła być funkcjonalna i bezawaryjna przez długie lata.

Odśnieżanie bramy garażowej

Lepiej nie zaniedbywać bramy garażowej podczas zimy, a zwłaszcza jeśli nawiedzą nas mrozy i duże opady śniegu. Otóż warto odśnieżać każdego dnia, a to ze względu na wahające się temperatury, ponieważ szybko może dojść do zamarznięcia zarówno podjazdu, jak i ważnych elementów napędu. Często właściciele bram garażowych spotykają się z przymarzaniem uszczelek do podłoża, co może grozić nawet ich zniszczeniem. Wielu właścicieli ucieka się do ryzykownego pomysłu, jakim jest lekkomyślne odśnieżanie podjazdu za pomocą skrzydła bramy garażowej. To zdecydowanie nierozsądne, ponieważ osłabia zarówno mechanizm napędowy, jak i konstrukcję bramy garażowej, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do jej wygięcia, co będzie skutkować niedomykaniem się bramy garażowej. Warto więc zwrócić uwagę na wszelkie delikatne elementy, szczególnie w szczelinach, gdzie gromadzi się śnieg i lód.

Smarowanie i konserwacja bramy garażowej

Raz w roku zaleca się przesmarować i naoliwić wszelkie elementy ruchome bramy garażowej. Ważne jest też smarowanie łączenia prowadnic oraz wyregulowanie sprężyn. Nie zaszkodzi sprawdzić czy żaden z elementów nie uległ pęknięciu, a wszystko działa jak należy. Bramy segmentowe zwykle wyposażone są w sprężyny skrętne, co oznacza, że nie będą zagrażały ani ludziom  znajdującym się w środku garażu, ani pojazdom. Jeśli sprężyna się nagle zerwie, wówczas zadziała odpowiedni mechanizm blokujący, a skrzydło bramy garażowej nie spadnie bezwładnie na dół.

Konserwacja napędu bramy garażowej

Bardzo ważnym czynnikiem jest dokładne sprawdzanie napędu, jego prawidłowego działania. Można tego dokonać, dzięki profesjonalnemu serwisowi, ale też samodzielnie. Tutaj dużym problemem, jak zawsze, okaże się na przykład przymarznięty lód czy pozostałości śniegu. Czasem zdarza się, że zostaje naruszona izolacja kabli, a to doprowadza do spięcia. Nierzadko śnieg czy nawet nagromadzone warstwy błota lub brudu mogą uniemożliwiać prawidłowe działanie fotokomórki. Wówczas nie ma szans na funkcjonalne korzystanie z bramy i to także może oznaczać duże zagrożenie dla ludzi czy pojazdów. Ponadto, regularne przeglądy zabezpieczają przed uszkodzeniem mechanizmu przeciążeniowego i zapobiegają awariom, które jak wiadomo, są kosztowne. Lepiej więc do nich po prostu nie dopuszczać.

Na koniec przypominamy o tak podstawowych działania, jak ciągłe zamykanie bramy, co zapobiega wychładzaniu się garażu. Dodatkowo niska temperatura nigdy nie wpływa dobrze na delikatne elementy napędu. Bardzo łatwo je uszkodzić, co będzie się wiązać z kosztownymi naprawami. Warto jeszcze mieć na uwadze, że żadna brama garażowa nie jest tak szczelna, jak brama segmentowa. To ona daje nam pełen komfort obsługi.