Jak przygotować podłoże pod garaż blaszany?

luty 9, 2022
0 Comment

Skutecznym sposobem na zabezpieczenie własnego samochodu przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych jest garaż. Niekoniecznie musi być to garaż murowany, którego postawienie zajmuje dużo czasu. Doskonałą jego alternatywą są lekkie, tanie i szybkie w montażu garaże blaszane. Przed rozłożeniem blaszaka na działce, należy przygotować odpowiednie pod tego rodzaju konstrukcję podłoże. Jak to zrobić? Odpowiadamy.

Jak wybrać odpowiednie podłoże pod garaż blaszany?

O tym, jakie podłoże pod garaż blaszany będzie odpowiednie, decyduje przede wszystkim jego przeznaczenie. Blaszaki bardzo często znajdują zastosowanie również jako pomieszczenia socjalne lub magazyn podczas trwania budowy, a także jako miejsce do przechowywania, np. narzędzi i akcesoriów ogrodowych.

W przypadku garaży postawionych tymczasowo sprawdzi się podłoże z bloczków betonowych ułożonych po obrysie blaszaka. Garaże, które wykorzystywane będą na magazynowanie czy przechowywanie auta powinny mieć natomiast twardsze podłoże. Sprawdzą się tutaj fundament lub wylewka.

Przygotowanie podłoża pod garaż blaszany krok po kroku

Wszelkie przygotowania podłoża należy zacząć od zaplanowania, w jakim miejscu będzie stał garaż. Wybrane miejsce musi mieć odpowiednie wymiary, a także zapewniać swobodę wjazdu i wyjazdu. Co więcej, niezależnie od wybranego rodzaju podłoża, należy pamiętać, że teren musi być wyrównany i wypoziomowany. Szczególną uwagę trzeba zwrócić tu na przekątne przygotowanego terenu. Powinny one być równe, aby zachować kąt prosty między ścianami garażu. Kolejne czynności zależą już od rodzaju wybranego podłoża.

Bloczki betonowe

To tanie i szybkie rozwiązanie, szczególnie wtedy, kiedy blaszak ma pełnić funkcję tymczasową. Do przygotowania podłoża garażu standardowego o wymiarach 3x5m wystarczy 6 bloczków – po jednym na każdym rogu i po jednym na dłuższych bokach. Należy je wkopać w ziemię i dokładnie wypoziomować.

Wylewka betonowa

To zdecydowanie najtrwalsze i najbardziej stabilne rozwiązanie. Proces przygotowywania wylewki obejmuje 5 prostych kroków.

  1. Wyznaczenie obrysu garażu i dodanie do niego 15-30cm.
  2. Wykopanie dołu na głębokość ok. 20cm.
  3. Umieszczenie drewnianego szalunku w wykopanym dole.
  4. Wypełnienie dołu gruboziarnistym kruszywem i ubicie go.
  5. Zalanie miejsca betonem tak, by wystawał ponad powierzchnię ziemi na kilka centymetrów.

Fundament

Alternatywą dla wylewki jest wykonanie fundamentu. Przygotowania należy rozpocząć od wyznaczenia obrysu zamówionego garażu. Kolejnym krokiem jest wykopanie rowu o wymiarach 20cm szerokości i 50cm głębokości wzdłuż linii tak, by fundament wystawał po 10 cm z każdej strony obrysu garażu. Tak wykopany rów należy zalać betonem i odczekać kilka dni do jego wyschnięcia.