Jak odpowiednio zamówić bramę garażową w 5 krokach

luty 23, 2018
0 Comment

Wybór odpowiedniej bramy garażowej tylko z pozoru jest prostym i nieskomplikowanym zadaniem. O poczynionych błędach dowiadujemy się zwykle dopiero po czasie, podczas użytkowania bramy garażowej. Być może jednak uda się ich uniknąć jeszcze w procesie planowania i montażu, jeśli tylko weźmiemy pod uwagę kilka istotnych elementów i postaramy się o profesjonalnych wykonawców.

1.Nietypowe warunki zabudowy bramy segmentowej

W pierwszej kolejności musimy ocenić szerokość nadproża. Aby dać miejsce standardowym prowadnicom, konieczne jest zastosowanie min. 210 mm odległości. Wówczas będzie możliwe także swobodne zainstalowanie napędu. Węgarki zaś muszą mieć min. 100 mm szerokości, co zagwarantuje montaż standardowych prowadnic ze sprężynami skrętnymi. Głębokość wbudowania musi zaś wynosić nie mniej niż 3,3 m, głównie dla bram automatycznych. Na koniec warto pamiętać, aby sufit oraz ściany garażu były pozbawione wszelkich elementów dodatkowych, jak dekoracje, lampy czy belki wspierające.

2.Precyzyjny pomiar garażu

Najlepsze wyniki pomiarowe uzyskamy dopiero po całkowitym wykończeniu garażu. Najpierw więc warto zakończyć kładzenie tynków, ocieplanie, malowanie czy mocowanie płytek na ścianach i podłodze. Wszystkie te elementy będą nam zabierać cenne centymetry i po czasie może się okazać, że brama garażowa nie jest idealnie dobrana do światła garażu, a na wszystko jest po prostu za mało miejsca. Im precyzyjniej dopasujemy bramę, tym możemy się spodziewać jej lepszej szczelności i mniejszych ubytków ciepła.

3.Ucz się na błędach innych

Dobrym krokiem jest rozeznanie, jakie bramy garażowe sprawdzają się u innych właścicieli. Warto przespacerować się na przykład po osiedlu domków jednorodzinnych i podpatrzeć różne rozwiązania. Przeglądanie katalogów czy artykułów branżowych także może bardzo pomóc.

4.Nie bój się oryginalnych propozycji

Warto też zainspirować się ciekawymi aranżacjami czy wzornictwem oraz dać się nieco ponieść wyobraźni. Bramy nietypowe lub te, które zadowalają nas swoją wyjątkową estetyką, fakturą, kolorem czy ogólną estetyką wcale nie muszą być bardzo drogie. Czasem te mniej powszechne rozwiązania czy wręcz nowe eksperymenty mogą się okazać bardziej komfortowe i odpłacą się w przyszłości łatwością użytkowania.

5.Zbyt małe rozmiary bramy garażowej

Ostatnim poważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest rozmiar bramy garażowej. Standardowe wymiary mogą nie być wystarczające. Szczególnie, jeśli jesteśmy posiadaczami większego samochodu lub potrzebujemy więcej miejsca na rowery. Garaż nierzadko staje się również pomieszczeniem typu schowek, dlatego warto wziąć pod uwagę nieco większą bramę garażową, aby wygodniej korzystało się z garażu na co dzień. Przyjęło się, że standardowa szerokość bramy to 2,4-2,5 metra, a wysokość 2 metry. Sprawdź jednak czy aby na pewno takie wymiary będą ci odpowiadać. Im więcej manewrowania na działce, tym trudniej nam będzie wjechać do wąskiej bramy garażowej.