6 Powodów wymiany starej bramy garażowej na nową

marzec 19, 2018
0 Comment

Brama garażowa bywa czasem wymieniania dopiero w ostateczności. Nie jest to najpilniejsza potrzeba i właściciele domów najczęściej zostawiają tę inwestycję na sam koniec, kiedy jest to już niemal niezbędne.

1.Ograniczona funkcjonalność bramy garażowej

Po wielu latach użytkowania bramy garażowej rzeczą naturalną staje się jej ograniczona funkcjonalność. Przestaje się płynnie uchylać, gdzieniegdzie spotykamy się z rdzą lub po prostu potrzebujemy coraz więcej siły, aby ją otwierać i zamykać.

2.Słabe ocieplenie bramy

W przypadku wymiany okien na nowe, lepszej jakości lub podczas ocieplania całego budynku, nierzadko decydujemy się także na wymianę bramy garażowej, która do tej pory nie odznaczała się oczekiwaną izolacyjnością. Można oczywiście pokusić się o jej ocieplenie, na przykład za pomocą styropianu, ale warto także wymienić ją na nową z odpowiednimi parametrami. Jest to szczególnie ważne, jeśli taka brama ma już swoje lata i nie utrzyma ciężaru dodatkowego ocieplenia. Współczynnik przenikania ciepła nowej bramy garażowej nie może przekraczać 1,5 W/(m²·K).

3.Wygoda i komfort użytkowania

Innym powodem może być zwyczajne poprawienie własnego komfortu korzystania z bramy garażowej. Jeszcze kilka lat temu nie decydowano się na napęd elektryczny podczas zakupu bramy, ponieważ były to bardzo drogie rozwiązania. Dziś stają się coraz powszechniejsze i chętnie z nich korzystamy. Oczywiście, zawsze można wzbogacić naszą starą bramę garażową o napęd elektryczny, lecz producenci bram garażowych nie polecają tego rozwiązania. Trudno jest dopasować odpowiedni rodzaj napędu, skutecznie go zamontować, aby nie wystąpiły żadne awarie, a dodatkowo także zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie przez długie lata. Nowa brama z napędem elektrycznym będzie mieć gwarancję producenta i dodatkowe serwisowanie, dlatego to się na pewno bardziej opłaca.

4.Poszerzanie garażu

Nieco bardziej nietypowym powodem wymiany bramy garażowej, a na pewno rzadszym, będzie chęć przebudowy garażu lub jego znaczne powiększenie. Wówczas niezbędna będzie nowa brama garażowa, która szczelnie go zamknie. Przebudowa garażu nie jest częstą sytuacją, ponieważ wiąże się z koniecznością spełnienia wielu warunków prawa budowlanego, jednak bywa praktykowana.

5.Zmiana sposobu otwierania bramy garażowej

Stare rozwiązania zakładały otwieranie bramy garażowej w sposób rozwierany. Takie bramy garażowe są niewygodne i rzadko stosowane w nowym budownictwie. Można je więc wymienić na bramy segmentowe o typie uchylnym, rozwierane do góry lub na boki. Wszystko zależy tu od wielkości podjazdu, rodzaju zabudowy i preferencji samego właściciela.

6.Cechy estetyczne

Niektórzy właściciel bramy garażowej pragną po prostu odmiany. Chcą zmienić swoją bramę na ładniejszą, nowocześniejszą i zgodną na przykład ze stylem budynku. Producenci zapewniają wiele możliwości wyboru, począwszy od koloru, pokrycia bramy garażowej, skończywszy na jej fakturze. Na pewno jest więc w czym wybierać.