Jak ocieplić garaż blaszany?

luty 9, 2022
0 Comment

Garaż blaszany to przydatna, łatwa w montażu i tania inwestycja na lata. Pozwala zabezpieczyć samochód przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w tym opadami gradu czy szkodliwym promieniowaniem UV. Może posłużyć również jako warsztat, spiżarnia lub schowek na narzędzia i akcesoria ogrodowe. Problem pojawia się jednak w okresie zimowym, kiedy temperatura wewnątrz garażu spada poniżej zera. Rozwiązaniem może być zastosowanie odpowiedniego ocieplenia. Jak prosto i skutecznie ocieplić blaszak? Odpowiadamy.

Dlaczego warto ocieplić garaż blaszany?

Ocieplenie garażu blaszanego to jedno z najlepszych dodatkowych “udogodnień”, jakie można w nim wykonać. Wpłynie to bezpośrednio na poprawę warunków tu panujących. Podniesienie wewnętrznej temperatury w blaszaku jest szczególnie ważne dla samochodów. Silnik auta z czasem staje się bardziej podatny na zmiany temperatur. Srogie mrozy mogą doprowadzić do szybszego pogorszenia jego parametrów. Pojawić się mogą także problemy z odpaleniem pojazdu lub zamarzaniem szyb.

Jak ocieplić garaż od wewnątrz?

Należy tu mieć na uwadze to, że warstwa izolacyjna zabierze kilka cennych centymetrów przy ścianach. Zaleca się wybór cienkich materiałów, których grubość nie przekracza 5 cm. Niezależnie od wyboru konkretnego materiału, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie blachy garażu. Musi być przede wszystkim czysta, aby klej był w stanie właściwie związać z nią izolację.

Ocieplenie garażu od środka może odbyć się przy wykorzystaniu następujących materiałów:

  • styropian – poszczególne jego płyty nakleja się na blachę, jedna koło drugiej; wszelkie szczeliny wymagają użycia pianki izolacyjnej. Po zamontowaniu styropianu trzeba wykonać paraizolację, np. z siatek zbrojeniowych. Na skończoną warstwę ocieplenia należy zamontować płyty OSB,
  • wełna mineralna – montuje się ją podobnie jak styropian, jednak konieczne jest tu zastosowanie odpowiedniego stelaża, który utrzyma wełnę na miejscu. Tutaj także poleca się wykonać paraizolację i przykryć całość płytą OSB,
  • pianka PUR – to preparat na bazie piany poliuretanowej; rozpyla się ją na powierzchnię ścian i sufit garażu. Pianka po aplikacji rozpręża się i zwiększa swoją objętość.

Jak ocieplić garaż od zewnątrz?

Doskonale sprawdzi się tu styropian. Istotną kwestią, o której należy pamiętać jest odpowiednie przymocowanie styropianu do ścian blaszaka. By było ono wystarczająco mocne i odporne, niezbędne będzie skorzystanie ze specjalistycznych klejów montażowych. Konieczne będzie zastosowanie wzmocnień w postaci siatki zbrojeniowej. Cała konstrukcja musi również zostać pokryta tynkiem strukturalnym. Wzmocni on izolację, a jednocześnie nada jej estetycznego wyglądu.