Odkształcenia bramy garażowej

marzec 16, 2017
0 Comment

Obecnie najmodniejsze bramy kupowane są w ciemnych kolorach. Grafity, odcienie brązu i bordo to najczęściej nabywane produkty. Dlaczego? Tworzą wspaniały barwny kontrast z białą elewacją. Właściciel budynku uzyskuje wyjątkowy efekt estetyczny. Niestety, trzeba się liczyć z pewnymi wadami tego rodzaju bram, o których opowiemy poniżej.

Wysoka temperatura

Podczas upalnych dni lata, brama w ciemnym, modnym kolorze potrafi się nagrzać nawet do 70 stopni Celsjusza. Tak wysokie temperatury powodują niemałe szkody. Odkształcają bowiem skrzydła bram wpływając destrukcyjne na materiał, z jakiego są wykonane. Najbardziej narażone są elewacje południowe, wschodnie oraz południowo-wschodnie, ponieważ słońce nieustannie je oświetla, nagrzewając i wpływają na nie negatywnie. Co ważne, brama od zewnętrznej i wewnętrznej strony znacznie różni się temperaturą. Od środka jest ona niemal o połowę niższa, niż od zewnątrz. Wszystko to powoduje tzw. efekt bimetaliczny, który wpływa bardzo niekorzystnie na powierzchnię bram.

Bramy ze wzmocnieniami

Bardzo trudno jest uniknąć różnicy temperatury panującej na zewnątrz bramy, jak i w środku garażu. Im jest większa, tym gorszy efekt w postaci znacznych wygięć materiału, który powoduje skutki uboczne. Będzie to nieszczelność bramy garażowej, a z czasem także trudności w jej zamykaniu i otwieraniu. Dobrym sposobem byłoby po prostu kupno bram w jasnych kolorach, jednak mamy przecież prawo do wyboru najbardziej odpowiadającego nam produktu, także pod względem kolorystyki. Niektóre bramy dostępne na rynku, wyposażone są zatem we wzmocnienia, które chronią bramę i ograniczają występowanie tzw. efektu bimetalicznego. Dodatkowe profile usztywniające montowane są podczas instalacji. Najlepiej, jeśli poprosimy o pomoc specjalistę, który dobierze ilość oraz typ profili, jaka ochroni nasze bramy garażowe przed kłopotami związanymi z wysoką temperaturą.