Jak dbać o bramę garażową?

maj 12, 2016
0 Comment

Regularna dbałość o bramę garażową i nade wszystko jej konserwacja pozwalają cieszyć się niezawodnością mechanizmu przez długie lata. Dotyczy to szczególnie bram automatycznych, aczkolwiek o każdy ich rodzaj należy odpowiednio dbać.

 

Serwisuj w razie awarii

W sytuacji gdy pojawi się choć drobna awaria bramy, np. usterka uszczelki bądź inny, techniczny problem, najlepiej zgłosić się do serwisanta bramy garażowej. Uzyskamy w ten sposób natychmiastową i profesjonalną pomoc. Zwlekając z wymianą jakiegoś z elementów być może będziemy się musieli liczyć z tym, że uszkodzimy bramę jeszcze bardziej, ponieważ zwykle awaria jednego podzespołu wiąże się z kolejnymi, w sytuacji gdy problem nie zostanie szybko usunięty

 

Czyszczenie bramy garażowej

To, że brama jest częścią infrastruktury zewnętrznej naszego domu i garażu jeszcze nie oznacza, że może być brudna i zanieczyszczona. Pamiętajmy, że jeśli nie utrzymujemy jej w należytej czystości, podzespoły oraz mechanizm bramy będzie się szybciej zużywał. Płaszcz bramy polecamy myć środkiem czyszczącym dla odświeżenia koloru i ładniejszego wyglądu. Prowadnice można wyczyścić szczotką, a nawet wydmuchać. To właśnie tam gromadzą się zwykle zanieczyszczenia mogące wpływać na swobodną pracę bramy podczas jej otwierania i zamykania.

 

Smarowanie i konserwacja

Brama, a przede wszystkim jej ruchome części wymagają regularnego smarowania dla zachowania płynności działania. Mowa tu głównie o zamkach, zawiasach czy sprężynach. Odradza się jednak smarowanie rolet plastikowych. Zawsze warto zapoznać się z instrukcją i zaleceniami producenta. Smarowanie zapewnia ograniczanie skrzypienia bramy podczas jej pracy, a także gwarantuje działanie antykorozyjne.

 

Bezpieczeństwo

Koniecznie należy sprawdzać prawidłowość działania wszelkich zabezpieczeń. Jeśli nagle okaże się, że wkładamy zbyt dużo siły w otwieranie i zamykanie skrzydła bramy to możemy domniemywać, iż nie przesuwa się płynnie w prowadnicach. Warto także zwracać uwagę na fotokomórkę, ponieważ to istotnie wpływa na nasze bezpieczeństwo.