Jak dbać o bramę garażową zimą?

styczeń 26, 2016
0 Comment

Brama garażowa musi spełniać swoją funkcję bez względu na warunki atmosferyczne. Przy niskich temperaturach wszystko jednak odmawia nam posłuszeństwa. Są to nie tylko kłódki, ale także zamki samochodowe i akumulatory. Brama garażowa obsługiwana za pomocą napędu automatycznego również może nam zrobić psikus, dlatego warto o nią zadbać, aby w chwili największego mrozu nie odmówiła posłuszeństwa.

 

Montaż bramy oraz ich wysoka jakość

Większość dostępnych na rynku bram jest tak zaprojektowana, aby maksymalnie najmożliwiej zapobiegać gromadzeniu się wody w miejscach, gdzie znajdują się jej najbardziej ruchome elementy. Istotny będzie tu także prawidłowy montaż bramy. Jeśli instalujemy ją po raz pierwszy warto wówczas nie oszczędzać i polecić to zadanie fachowcom, ponieważ przy niskich zimowych temperaturach wszelkie nieprawidłowości wychodzą na jaw, a wtedy nie ma już czasu na ich naprawienie. Brama się nie otworzy, a my po prostu nie wyjedziemy z garażu, dopóki się nie ociepli.

 

Brama jako odśnieżarka

Niektórzy traktują bramę wjazdową do posesji, szczególnie jeśli jest automatyczna, jako odśnieżarkę. Kiedy właściciel nie ma ochoty wykonać koniecznej zimowej pracy łopatą, aby odgarnąć śnieg, posługuje się bramą, która podczas otwierania jednocześnie odśnieży podest. Radzimy tego jednak nie robić, ponieważ po czasie napęd może nam po prostu odmówić posłuszeństwa. Śnieg to jednak spora masa, a mechanizm został przystosowany wyłącznie do otwierania skrzydła bramy i zwyczajnie nie da rady z dodatkowym przepchaniem dużego ciężaru. To więc prosta droga do uszkodzenia napędu i poniesienia wysokich kosztów. Istnieją inne rozwiązania, które pomagają właścicielom odśnieżać podest przed garażem czy wjazdem do posesji. Jeszcze na etapie projektowania działki układa się elektryczne kable (ok 360 zł m/2) lub maty grzejne (ok. 240 zł m/2), które na podstawie pomiaru temperatury włączają się i roztapiają zalegający lód czy śnieg. Ta łatwa metoda rozwiąże wszystkie zimowe problemy bez nadwyrężania siły mięśni właściciela oraz napędu bram