Producent bram garażowych i przemysłowych | Ariczi.pl :: Szydłowiec, Radom, Kielce 2022-02-09T12:00:37Z https://ariczi.pl/feed/atom/ WordPress bs <![CDATA[Jak przygotować podłoże pod garaż blaszany?]]> https://ariczi.pl/?p=636 2022-02-09T11:15:12Z 2022-02-09T10:33:08Z Skutecznym sposobem na zabezpieczenie własnego samochodu przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych jest garaż. Niekoniecznie musi być to garaż murowany, którego postawienie zajmuje dużo czasu. Doskonałą jego alternatywą są lekkie, tanie i szybkie w montażu garaże blaszane. Przed rozłożeniem blaszaka na działce, należy przygotować odpowiednie pod tego rodzaju konstrukcję podłoże. Jak to zrobić? Odpowiadamy.

Jak wybrać odpowiednie podłoże pod garaż blaszany?

O tym, jakie podłoże pod garaż blaszany będzie odpowiednie, decyduje przede wszystkim jego przeznaczenie. Blaszaki bardzo często znajdują zastosowanie również jako pomieszczenia socjalne lub magazyn podczas trwania budowy, a także jako miejsce do przechowywania, np. narzędzi i akcesoriów ogrodowych.

W przypadku garaży postawionych tymczasowo sprawdzi się podłoże z bloczków betonowych ułożonych po obrysie blaszaka. Garaże, które wykorzystywane będą na magazynowanie czy przechowywanie auta powinny mieć natomiast twardsze podłoże. Sprawdzą się tutaj fundament lub wylewka.

Przygotowanie podłoża pod garaż blaszany krok po kroku

Wszelkie przygotowania podłoża należy zacząć od zaplanowania, w jakim miejscu będzie stał garaż. Wybrane miejsce musi mieć odpowiednie wymiary, a także zapewniać swobodę wjazdu i wyjazdu. Co więcej, niezależnie od wybranego rodzaju podłoża, należy pamiętać, że teren musi być wyrównany i wypoziomowany. Szczególną uwagę trzeba zwrócić tu na przekątne przygotowanego terenu. Powinny one być równe, aby zachować kąt prosty między ścianami garażu. Kolejne czynności zależą już od rodzaju wybranego podłoża.

Bloczki betonowe

To tanie i szybkie rozwiązanie, szczególnie wtedy, kiedy blaszak ma pełnić funkcję tymczasową. Do przygotowania podłoża garażu standardowego o wymiarach 3x5m wystarczy 6 bloczków – po jednym na każdym rogu i po jednym na dłuższych bokach. Należy je wkopać w ziemię i dokładnie wypoziomować.

Wylewka betonowa

To zdecydowanie najtrwalsze i najbardziej stabilne rozwiązanie. Proces przygotowywania wylewki obejmuje 5 prostych kroków.

  1. Wyznaczenie obrysu garażu i dodanie do niego 15-30cm.
  2. Wykopanie dołu na głębokość ok. 20cm.
  3. Umieszczenie drewnianego szalunku w wykopanym dole.
  4. Wypełnienie dołu gruboziarnistym kruszywem i ubicie go.
  5. Zalanie miejsca betonem tak, by wystawał ponad powierzchnię ziemi na kilka centymetrów.

Fundament

Alternatywą dla wylewki jest wykonanie fundamentu. Przygotowania należy rozpocząć od wyznaczenia obrysu zamówionego garażu. Kolejnym krokiem jest wykopanie rowu o wymiarach 20cm szerokości i 50cm głębokości wzdłuż linii tak, by fundament wystawał po 10 cm z każdej strony obrysu garażu. Tak wykopany rów należy zalać betonem i odczekać kilka dni do jego wyschnięcia.

]]>
bs <![CDATA[Jak ocieplić garaż blaszany?]]> https://ariczi.pl/?p=633 2022-02-09T11:16:20Z 2022-02-09T09:52:21Z Garaż blaszany to przydatna, łatwa w montażu i tania inwestycja na lata. Pozwala zabezpieczyć samochód przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, w tym opadami gradu czy szkodliwym promieniowaniem UV. Może posłużyć również jako warsztat, spiżarnia lub schowek na narzędzia i akcesoria ogrodowe. Problem pojawia się jednak w okresie zimowym, kiedy temperatura wewnątrz garażu spada poniżej zera. Rozwiązaniem może być zastosowanie odpowiedniego ocieplenia. Jak prosto i skutecznie ocieplić blaszak? Odpowiadamy.

Dlaczego warto ocieplić garaż blaszany?

Ocieplenie garażu blaszanego to jedno z najlepszych dodatkowych “udogodnień”, jakie można w nim wykonać. Wpłynie to bezpośrednio na poprawę warunków tu panujących. Podniesienie wewnętrznej temperatury w blaszaku jest szczególnie ważne dla samochodów. Silnik auta z czasem staje się bardziej podatny na zmiany temperatur. Srogie mrozy mogą doprowadzić do szybszego pogorszenia jego parametrów. Pojawić się mogą także problemy z odpaleniem pojazdu lub zamarzaniem szyb.

Jak ocieplić garaż od wewnątrz?

Należy tu mieć na uwadze to, że warstwa izolacyjna zabierze kilka cennych centymetrów przy ścianach. Zaleca się wybór cienkich materiałów, których grubość nie przekracza 5 cm. Niezależnie od wyboru konkretnego materiału, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie blachy garażu. Musi być przede wszystkim czysta, aby klej był w stanie właściwie związać z nią izolację.

Ocieplenie garażu od środka może odbyć się przy wykorzystaniu następujących materiałów:

  • styropian – poszczególne jego płyty nakleja się na blachę, jedna koło drugiej; wszelkie szczeliny wymagają użycia pianki izolacyjnej. Po zamontowaniu styropianu trzeba wykonać paraizolację, np. z siatek zbrojeniowych. Na skończoną warstwę ocieplenia należy zamontować płyty OSB,
  • wełna mineralna – montuje się ją podobnie jak styropian, jednak konieczne jest tu zastosowanie odpowiedniego stelaża, który utrzyma wełnę na miejscu. Tutaj także poleca się wykonać paraizolację i przykryć całość płytą OSB,
  • pianka PUR – to preparat na bazie piany poliuretanowej; rozpyla się ją na powierzchnię ścian i sufit garażu. Pianka po aplikacji rozpręża się i zwiększa swoją objętość.

Jak ocieplić garaż od zewnątrz?

Doskonale sprawdzi się tu styropian. Istotną kwestią, o której należy pamiętać jest odpowiednie przymocowanie styropianu do ścian blaszaka. By było ono wystarczająco mocne i odporne, niezbędne będzie skorzystanie ze specjalistycznych klejów montażowych. Konieczne będzie zastosowanie wzmocnień w postaci siatki zbrojeniowej. Cała konstrukcja musi również zostać pokryta tynkiem strukturalnym. Wzmocni on izolację, a jednocześnie nada jej estetycznego wyglądu.

]]>
bs <![CDATA[Ile metrów od granicy działki można postawić garaż blaszany?]]> https://ariczi.pl/?p=629 2021-06-29T11:19:21Z 2021-06-29T11:19:21Z Podczas budowy wolnostojącego garażu blaszanego, każdy zobowiązany jest do przestrzegania ustalonych regulacji i przepisów, dotyczących między innymi właśnie usytuowania w określonym miejscu na posesji. Czy zatem blaszak można postawić na granicy działki budowlanej? Jak dostosować garaż do określonych przepisów? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Budowa garażu na posesji – obowiązujące regulacje

Rozporządzenie zabrania wybudowania garażu wolnostojącego w dowolnym miejscu działki i nakazuje dostosować się do ścisłych ograniczeń. W świetle obowiązującego prawa wszelkie budynki na działce muszą być usytuowane w następującej odległości od jej granicy:

  • 4 m – w przypadku budynków zwróconych ścianą, oknem lub drzwiami w stronę tejże granicy,
  • 3 m – w przypadku budynków zwróconych ścianą bez okien i drzwi w stronę granicy.

Możliwe jest również wybudowanie garażu w odległości 1,5 m od granicy działki jeśli spełniony jest jeden z poniższych warunków:

wniesiono odpowiednie pismo do ministra i uzyskano zgodę na odstąpienie od warunków technicznych i budowlanych,
wynika to z planów miejscowego zagospodarowania przestrzennego,
nie ma możliwości na zachowanie określonych odległości ze względu na niewielkie wymiary działki tj. gdy szerokość działki nie przekracza 16 m, długość garażu wynosi nie więcej niż 6,5 m, a wysokość 3 m i ze strony granicy nie znajduje się żadna ściana z oknami i drzwiami.

O czym jeszcze należy wiedzieć decydując się na budowę blaszaka? Oprócz powyższych wymogów budowlanych, blaszany garaż wolnostojący na terenie danej działki powinien spełniać następujące warunki techniczne:

  • szerokość wjazdu lub drzwi garażowych powinna wynosić nie mniej niż 2,3 m,
  • wysokość garażu powinna sięgać minimum 2,2 m,
  • postojowe stanowiska nie powinny być mniejsze niż 2,5 x 5 m, a odległość pomiędzy ścianą a dłuższym bokiem stanowiska powinna wynosić minimum 0,3 m,
  • powinien posiadać instalację elektryczną i zapewnioną odpowiednią wentylację.
]]>
bs <![CDATA[Czy garaż blaszany trzeba zgłaszać? Czy budowa blaszaka wymaga pozwolenia?]]> https://ariczi.pl/?p=626 2021-06-29T11:00:40Z 2021-06-29T11:00:09Z Budowa garażu murowanego jest kosztownym przedsięwzięciem, przez co wiele osób rezygnuje z podjęcia się realizacji tejże inwestycji. Chętnie wybieraną alternatywą jest postawienie garażu blaszanego, który nie tylko nie jest aż tak kosztowny jak murowany, lecz również znacznie lepiej chroni samochód przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych.

Tymczasowe postawienie garażu blaszanego

Jeżeli dany użytkownik nie jest jeszcze zdecydowany, w którym konkretnie miejscu na posesji usytuować garaż, a jednocześnie chce zapewnić pojazdowi odpowiednią ochronę, może na krótki czas – do 180 dni – postawić go tymczasowo. Wówczas blaszak nie wymaga uzyskania pozwolenia, a jedynie zgłoszenia i traktowany jest jako obiekt budowlany. Po upływie 180 dni należy jednak starać się o pozwolenie na budowę – choć i to nie zawsze jest konieczne.

Czy garaż blaszany należy gdzieś zgłaszać?

Pomimo tego, że budowa blaszaka nie zawsze wymaga uzyskania pozwolenia, sam zamiar postawienia obiektu należy zgłosić do odpowiedniej instytucji – starosty lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Pismo informujące musi być złożone nie później niż 30 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia budowy blaszaka. Jeśli dany organ nie wniesie sprzeciwu, można przystąpić do wykonywania prac, które według prawa nie powinny trwać dłużej niż dwa lata.

Zgłoszenie budowy garażu blaszanego – wymagane dokumenty

Do zgłoszenia budowy blaszaka należy dołączyć szereg wymaganych dokumentów. Warto o nich pamiętać i nie narażać się na ewentualne odrzucenia zgłoszenia przez danych urząd. Co należy uwzględnić w zgłoszeniu? Pismo powinno zawierać:

  • miejscowość i numer działki, na której będzie usytuowany blaszany garaż,
  • opis techniczny, w tym użyte materiały, parametry, wysokość czy kąt nachylenia,
  • planowany termin rozpoczęcia prac budowlanych,
  • szkic posesji, który wskaże umiejscowienie blaszaka na działce,
  • oświadczenie o posiadanym prawie dysponowania nieruchomością,
  • ewentualne pozwolenia czy uzgodnienia i opinie fachowców.
]]>
bs <![CDATA[Bramy garażowe – systemy, które możemy dostosować do naszych potrzeb]]> https://ariczi.pl/?p=605 2022-02-09T10:28:56Z 2021-01-07T09:32:00Z Wybór bramy garażowej to decyzja, która powinna być podyktowana przede wszystkim względami funkcjonalnymi. Dotychczas dużą popularnością cieszyły się bramy rozwierane i uchylne, obecnie standardem pod względem technicznym, jak i estetycznym są bramy segmentowe. Za wyborem bram segmentowych przemawia duża uniwersalność systemu – bramę segmentową możemy zamontować w każdym garażu niezależnie od wymiarów i warunków zabudowy. Z drugiej strony brama uchylna jest rozwiązaniem relatywnie tańszym, a często – ze względu na ręczną obsługę – mniej zawodnym. Która z dostępnych na rynku bram garażowych najlepiej sprawdzi się w Twoim garażu?

Garaże przydomowe i w dedykowanej zabudowie

Różne bramy garażowe będą się sprawdzały w różnych warunkach pracy. W przypadku zabudowy dedykowanej, w ramach której właściciele i użytkownicy garaży nie mają dostępu do zasilania lub jest to dostęp bardzo ograniczony najlepiej sprawdzą się bramy garażowe obsługiwane ręcznie. W zależności od preferencji użytkownika mogą to być bramy dwuskrzydłowe rozwierane lub bramy uchylne. W przypadku przydomowych garaży bardzo dobrze sprawdzają się bramy automatyczne. Automatyka do bram pozwala na otwieranie i zamykanie z poziomu pilota praktycznie każdej bramy. Mimo to, pośród właścicieli domów jednorodzinnych największą popularnością cieszą się bramy segmentowe. Z bram segmentowych coraz częściej korzystamy również w aplikacjach przemysłowych. Dlaczego?

Bramy segmentowe są projektowane i wykonywane w taki sposób, żeby zapewnić nam maksimum komfortu użytkowania, a zarazem pełne bezpieczeństwo obiektu. Ich dodatkową zaletą jest ograniczony rozmiar konstrukcji, która nie zajmuje tak istotnego w garażu miejsca, jednocześnie ułatwiając wprowadzenie do wewnątrz także wysokiego samochodu (użytkownicy bram uchylnych mogą mieć z tym problem). Bramy segmentowe możemy obsługiwać zdalnie z poziomu pilota lub za pomocą włącznika schodowego. Zastosowanie włącznika schodowego umożliwia otwieranie i zamykanie bramy za pośrednictwem jednego przycisku, co znacząco ułatwia korzystanie z garażu, zwłaszcza przy opuszczaniu nieruchomości.

Bramy segmentowe przemysłowe i w wariancie na zamówienie

Bramy garażowe segmentowe są dostępne w standardowych wymiarach, jak i w wariancie na zamówienie. Bramy na zamówienie możemy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb i oczekiwań, co – zwłaszcza w warunkach aplikacji przemysłowych – gwarantuje komfort i wygodę użytkowania. Istnieje możliwość wykonania bramy w każdym kolorze z palet RAL, oraz w kilku wariantach tłoczenia paneli, co przekłada się na możliwość swobodnego doboru estetyki bramy do elewacji budynku. W przypadku bram przemysłowych możemy dodatkowo skorzystać z możliwości zamontowania w bramie okien, przeszkleń lub innego typu elementów doświetlających. Dodatkowo bramę możemy wyposażyć w drzwi serwisowe, które zapewniają drożność ciągu komunikacyjnego bez konieczności stałego podnoszenia bramy i narażania wnętrza pomieszczenia na oddziaływanie niekorzystnych czynników atmosferycznych np. zimna lub deszczu.

]]>
bs <![CDATA[Garaże blaszane w praktyce – dlaczego lepsze od murowanych?]]> https://ariczi.pl/?p=603 2021-01-07T09:47:03Z 2021-01-07T09:28:15Z Jeszcze do niedawna garaże blaszane były postrzegane przez kierowców jako „gorsza” alternatywa dla garażu murowanego. Dzisiaj zdanie właścicieli pojazdów na temat garaży blaszanych jest zupełnie inne, a blaszaki cieszą się coraz większą popularnością wśród klientów prywatnych i biznesowych. Gdzie sprawdzą się najlepiej?

Garaż blaszany – konstrukcja

Standardowo garaże blaszane konstruuje się o wymiarach:

  • 3 m szerokości,
  • 5 m długości,
  • 2,13 m wysokości z przodu,
  • 1,90 m wysokości z tyłu.

Światło wjazdu wynosi 2 metry. Spad dachu zapewnia swobodne osuwanie się z dachu śniegu i ociekanie wody opadowej, dzięki czemu opady atmosferyczne nie obciążają konstrukcji nośnej i nie powodują jej odkształceń. Standardowa konstrukcja garażu blaszanego jest niezwykle prosta, co pozwala na jej dostosowanie wymiarowe do indywidualnych potrzeb przyszłego użytkownika. Pod tym względem istnieje możliwość przygotowania zarówno powiększonego garażu jednostanowiskowego, jak również blaszaka dwustanowiskowego z odrębnymi bramami garażowymi. Jako producent garaży blaszanych drewnopodobnych nasze blaszaki konstruujemy na bazie konstrukcji metalowej wykończonej farbą podkładową i obłożonej blachą ocynkowaną pierwszego gatunku w trapezie. Dzięki temu oferowane garaże zapewniają dużą stabilność oraz wysoki komfort użytkowania.

Zastosowanie garaży blaszanych

Garaże blaszane są powszechnie wykorzystywane do zabezpieczania samochodów przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, aktami wandalizmu oraz ewentualnymi kradzieżami. Jednocześnie w garażach blaszanych znajdzie się również miejsce na przechowywanie narzędzi i akcesoriów samochodowych. Istnieje również możliwość adaptacji konstrukcji garażu do innych celów – od celów magazynowych, po wykorzystanie blaszaka jako szopy na narzędzia. Relatywnie lekka, a zarazem trwała i stabilna konstrukcja umożliwia montaż garażu w dowolnym miejscu na działce – oczywiście po uprzednim przygotowaniu gruntu pod budowę. Dodatkowo, garaż może być w późniejszym czasie rozebrany i złożony w innym miejscu, co znacząco ułatwia zmianę aranżacji i układu terenu działki, w szczególności w przypadku działek rekreacyjnych lub inwestycyjnych, na których lekkie garaże blaszane są wykorzystywane przede wszystkim jako dodatkowa przestrzeń do składowania narzędzi i/lub materiałów budowlanych.

Ze względu na wysokie walory użytkowe garaże blaszane bardzo dobrze wpisują się także w oczekiwania inwestorów poszukujących systemów pod wynajem. Wzniesienie garażu blaszanego jest pod tym względem znacznie mniej kosztochłonne i czasochłonne niż w przypadku garażu murowanego, co pozwala generować zwrot z inwestycji w relatywnie krótkim czasie. Garaże blaszane to także bardzo dobry wybór w przypadku wznoszenia garażu na terenie, którego plan zagospodarowania przestrzennego w długiej perspektywie czasu nie został jeszcze określony. Garaż blaszany jest bowiem funkcjonalny, a jednocześnie tańszy w budowie i łatwiejszy w demontażu niż konstrukcja murowana.

]]>
admin <![CDATA[Kup garaż na lato]]> https://ariczi.pl/?p=591 2022-02-09T11:53:06Z 2018-04-26T13:06:50Z Kupno czy budowa garażu kojarzy się raczej z zimową porą. Nic bardziej mylnego. Wielu klientów decyduje się zainwestować w garaż, choćby blaszany, także w cieplejsze miesiące. To doskonała ochrona przez słońcem oraz sposób na ukrycie cennego dobytku.

Chroni przez przegrzaniem

Wysokie temperatury na pewno nie sprzyjają samochodowej karoserii czy oponom. Promienie słoneczne padające na nasze auto przez wiele godzin i szybka zmiana temperatury może działać niszcząco. Przyzwyczailiśmy się do chowania auta w garażu przed śniegiem czy deszczem, ale może warto jest pomyśleć także o jego ochronie w upalne dni? Najszybszym i najtańszym rozwiązaniem jest bez wątpienia garaż blaszany. Specjaliści umawiają się z nami na konkretny termin i szybko montują ściany oraz dach z gotowych elementów. Wcześniej należy przygotować podłoże pod ten popularnie zwany „blaszak:, jednak niektóre firmy zajmują się tym zadaniem kompleksowo.

Ochrona przed kradzieżą

Niektórzy twierdzą, że garaż blaszany nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ochronę antywłamaniową. Z pewnością nie powstrzyma to „wyspecjalizowanych” złodziei, ale na pewno uchroni przed uszkodzeniem karoserii czy porysowaniem auta przez złośliwego i zazdrosnego sąsiada. Garaż blaszany także skutecznie chroni nasz pojazd przed oczami ludzi. Samochód nie rzuca się w oczy, a więc nie powinien stać się szybkim łupem złodziei.

Ochrona dobytku w czasie urlopu

Wielu klientów decyduje się na zakup garażu blaszanego także z innych powodów. Nie chodzi tu bynajmniej o schronienie dla samochodu, ale swoistą skrytkę cennego dobytku. Czasem brakuje nam miejsca na rower, kosiarkę czy taczkę, a trudno pozostawić te wszystkie sprzęty i akcesoria pod gołym niebem. Jeśli nie wybieramy się w podróż samochodem, dobrze będzie zostawić go w środku garażu w czasie wakacji, ponieważ ograniczymy tym samym ryzyko jego utraty.

Brama garażowa

Prosty i nieskomplikowany garaż blaszany można dodatkowo wzmocnić oraz wyposażyć w drzwi antywłamaniowe. To dobre rozwiązanie, jeśli naprawdę chcemy uchronić swój dobytek, a dodatkowo nie zamierzamy rzucać się w oczy. Garaż blaszany swoją bryłą i konstrukcją nie wprawia w zachwyt i nie wzbudza zazdrości, co z powodzeniem można wykorzystać. Co, jeśli będzie skrywał cenne rzeczy swoich właścicieli i zostanie dodatkowo wyposażony w mocną, antywłamaniową bramę garażową? Istnieje możliwość dowolnego otwierania i zamykania skrzydła, zgodnie z upodobaniami klienta.

Dodatkowe ocieplenie i wentylacja

Warto także pomyśleć o dodatkowym ociepleniu garażu. W końcu nadejdzie przecież zima i wówczas przyda się ochronić nasze auto przed chłodem czy mrozem, ponieważ wydłuży to żywotność karoserii i lakieru. Konieczna jest też prawidłowa wentylacja. Latem wnętrze garażu szybko paruje, co generuje wilgoć. Takie niekorzystne warunki wpływają na powstawanie rdzy na karoserii. Istotne będzie więc zadbanie o system osuszania wnętrza garażu, co znacznie zmniejszy wilgotność.

]]>
admin <![CDATA[6 Powodów wymiany starej bramy garażowej na nową]]> https://ariczi.pl/?p=588 2022-02-09T11:53:33Z 2018-03-19T13:30:50Z Brama garażowa bywa czasem wymieniania dopiero w ostateczności. Nie jest to najpilniejsza potrzeba i właściciele domów najczęściej zostawiają tę inwestycję na sam koniec, kiedy jest to już niemal niezbędne.

1.Ograniczona funkcjonalność bramy garażowej

Po wielu latach użytkowania bramy garażowej rzeczą naturalną staje się jej ograniczona funkcjonalność. Przestaje się płynnie uchylać, gdzieniegdzie spotykamy się z rdzą lub po prostu potrzebujemy coraz więcej siły, aby ją otwierać i zamykać.

2.Słabe ocieplenie bramy

W przypadku wymiany okien na nowe, lepszej jakości lub podczas ocieplania całego budynku, nierzadko decydujemy się także na wymianę bramy garażowej, która do tej pory nie odznaczała się oczekiwaną izolacyjnością. Można oczywiście pokusić się o jej ocieplenie, na przykład za pomocą styropianu, ale warto także wymienić ją na nową z odpowiednimi parametrami. Jest to szczególnie ważne, jeśli taka brama ma już swoje lata i nie utrzyma ciężaru dodatkowego ocieplenia. Współczynnik przenikania ciepła nowej bramy garażowej nie może przekraczać 1,5 W/(m²·K).

3.Wygoda i komfort użytkowania

Innym powodem może być zwyczajne poprawienie własnego komfortu korzystania z bramy garażowej. Jeszcze kilka lat temu nie decydowano się na napęd elektryczny podczas zakupu bramy, ponieważ były to bardzo drogie rozwiązania. Dziś stają się coraz powszechniejsze i chętnie z nich korzystamy. Oczywiście, zawsze można wzbogacić naszą starą bramę garażową o napęd elektryczny, lecz producenci bram garażowych nie polecają tego rozwiązania. Trudno jest dopasować odpowiedni rodzaj napędu, skutecznie go zamontować, aby nie wystąpiły żadne awarie, a dodatkowo także zapewnić jego prawidłowe funkcjonowanie przez długie lata. Nowa brama z napędem elektrycznym będzie mieć gwarancję producenta i dodatkowe serwisowanie, dlatego to się na pewno bardziej opłaca.

4.Poszerzanie garażu

Nieco bardziej nietypowym powodem wymiany bramy garażowej, a na pewno rzadszym, będzie chęć przebudowy garażu lub jego znaczne powiększenie. Wówczas niezbędna będzie nowa brama garażowa, która szczelnie go zamknie. Przebudowa garażu nie jest częstą sytuacją, ponieważ wiąże się z koniecznością spełnienia wielu warunków prawa budowlanego, jednak bywa praktykowana.

5.Zmiana sposobu otwierania bramy garażowej

Stare rozwiązania zakładały otwieranie bramy garażowej w sposób rozwierany. Takie bramy garażowe są niewygodne i rzadko stosowane w nowym budownictwie. Można je więc wymienić na bramy segmentowe o typie uchylnym, rozwierane do góry lub na boki. Wszystko zależy tu od wielkości podjazdu, rodzaju zabudowy i preferencji samego właściciela.

6.Cechy estetyczne

Niektórzy właściciel bramy garażowej pragną po prostu odmiany. Chcą zmienić swoją bramę na ładniejszą, nowocześniejszą i zgodną na przykład ze stylem budynku. Producenci zapewniają wiele możliwości wyboru, począwszy od koloru, pokrycia bramy garażowej, skończywszy na jej fakturze. Na pewno jest więc w czym wybierać.

]]>
admin <![CDATA[Jak odpowiednio zamówić bramę garażową w 5 krokach]]> https://ariczi.pl/?p=585 2022-02-09T11:54:53Z 2018-02-23T11:45:46Z Wybór odpowiedniej bramy garażowej tylko z pozoru jest prostym i nieskomplikowanym zadaniem. O poczynionych błędach dowiadujemy się zwykle dopiero po czasie, podczas użytkowania bramy garażowej. Być może jednak uda się ich uniknąć jeszcze w procesie planowania i montażu, jeśli tylko weźmiemy pod uwagę kilka istotnych elementów i postaramy się o profesjonalnych wykonawców.

1.Nietypowe warunki zabudowy bramy segmentowej

W pierwszej kolejności musimy ocenić szerokość nadproża. Aby dać miejsce standardowym prowadnicom, konieczne jest zastosowanie min. 210 mm odległości. Wówczas będzie możliwe także swobodne zainstalowanie napędu. Węgarki zaś muszą mieć min. 100 mm szerokości, co zagwarantuje montaż standardowych prowadnic ze sprężynami skrętnymi. Głębokość wbudowania musi zaś wynosić nie mniej niż 3,3 m, głównie dla bram automatycznych. Na koniec warto pamiętać, aby sufit oraz ściany garażu były pozbawione wszelkich elementów dodatkowych, jak dekoracje, lampy czy belki wspierające.

2.Precyzyjny pomiar garażu

Najlepsze wyniki pomiarowe uzyskamy dopiero po całkowitym wykończeniu garażu. Najpierw więc warto zakończyć kładzenie tynków, ocieplanie, malowanie czy mocowanie płytek na ścianach i podłodze. Wszystkie te elementy będą nam zabierać cenne centymetry i po czasie może się okazać, że brama garażowa nie jest idealnie dobrana do światła garażu, a na wszystko jest po prostu za mało miejsca. Im precyzyjniej dopasujemy bramę, tym możemy się spodziewać jej lepszej szczelności i mniejszych ubytków ciepła.

3.Ucz się na błędach innych

Dobrym krokiem jest rozeznanie, jakie bramy garażowe sprawdzają się u innych właścicieli. Warto przespacerować się na przykład po osiedlu domków jednorodzinnych i podpatrzeć różne rozwiązania. Przeglądanie katalogów czy artykułów branżowych także może bardzo pomóc.

4.Nie bój się oryginalnych propozycji

Warto też zainspirować się ciekawymi aranżacjami czy wzornictwem oraz dać się nieco ponieść wyobraźni. Bramy nietypowe lub te, które zadowalają nas swoją wyjątkową estetyką, fakturą, kolorem czy ogólną estetyką wcale nie muszą być bardzo drogie. Czasem te mniej powszechne rozwiązania czy wręcz nowe eksperymenty mogą się okazać bardziej komfortowe i odpłacą się w przyszłości łatwością użytkowania.

5.Zbyt małe rozmiary bramy garażowej

Ostatnim poważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest rozmiar bramy garażowej. Standardowe wymiary mogą nie być wystarczające. Szczególnie, jeśli jesteśmy posiadaczami większego samochodu lub potrzebujemy więcej miejsca na rowery. Garaż nierzadko staje się również pomieszczeniem typu schowek, dlatego warto wziąć pod uwagę nieco większą bramę garażową, aby wygodniej korzystało się z garażu na co dzień. Przyjęło się, że standardowa szerokość bramy to 2,4-2,5 metra, a wysokość 2 metry. Sprawdź jednak czy aby na pewno takie wymiary będą ci odpowiadać. Im więcej manewrowania na działce, tym trudniej nam będzie wjechać do wąskiej bramy garażowej.

]]>
admin <![CDATA[Jak używać bramę garażową zimą?]]> https://ariczi.pl/?p=582 2022-02-09T11:55:18Z 2018-01-19T14:21:43Z Użytkowanie bramy garażowej zimą, wielu z nas nie kojarzy się z żadną odkrywczą praktyką. Jak się jednak okazuje, konieczne jest nieustanne dbanie o bramę garażową, a szczególnie o jej napęd, aby mogła być funkcjonalna i bezawaryjna przez długie lata.

Odśnieżanie bramy garażowej

Lepiej nie zaniedbywać bramy garażowej podczas zimy, a zwłaszcza jeśli nawiedzą nas mrozy i duże opady śniegu. Otóż warto odśnieżać każdego dnia, a to ze względu na wahające się temperatury, ponieważ szybko może dojść do zamarznięcia zarówno podjazdu, jak i ważnych elementów napędu. Często właściciele bram garażowych spotykają się z przymarzaniem uszczelek do podłoża, co może grozić nawet ich zniszczeniem. Wielu właścicieli ucieka się do ryzykownego pomysłu, jakim jest lekkomyślne odśnieżanie podjazdu za pomocą skrzydła bramy garażowej. To zdecydowanie nierozsądne, ponieważ osłabia zarówno mechanizm napędowy, jak i konstrukcję bramy garażowej, a w skrajnych przypadkach może dojść nawet do jej wygięcia, co będzie skutkować niedomykaniem się bramy garażowej. Warto więc zwrócić uwagę na wszelkie delikatne elementy, szczególnie w szczelinach, gdzie gromadzi się śnieg i lód.

Smarowanie i konserwacja bramy garażowej

Raz w roku zaleca się przesmarować i naoliwić wszelkie elementy ruchome bramy garażowej. Ważne jest też smarowanie łączenia prowadnic oraz wyregulowanie sprężyn. Nie zaszkodzi sprawdzić czy żaden z elementów nie uległ pęknięciu, a wszystko działa jak należy. Bramy segmentowe zwykle wyposażone są w sprężyny skrętne, co oznacza, że nie będą zagrażały ani ludziom  znajdującym się w środku garażu, ani pojazdom. Jeśli sprężyna się nagle zerwie, wówczas zadziała odpowiedni mechanizm blokujący, a skrzydło bramy garażowej nie spadnie bezwładnie na dół.

Konserwacja napędu bramy garażowej

Bardzo ważnym czynnikiem jest dokładne sprawdzanie napędu, jego prawidłowego działania. Można tego dokonać, dzięki profesjonalnemu serwisowi, ale też samodzielnie. Tutaj dużym problemem, jak zawsze, okaże się na przykład przymarznięty lód czy pozostałości śniegu. Czasem zdarza się, że zostaje naruszona izolacja kabli, a to doprowadza do spięcia. Nierzadko śnieg czy nawet nagromadzone warstwy błota lub brudu mogą uniemożliwiać prawidłowe działanie fotokomórki. Wówczas nie ma szans na funkcjonalne korzystanie z bramy i to także może oznaczać duże zagrożenie dla ludzi czy pojazdów. Ponadto, regularne przeglądy zabezpieczają przed uszkodzeniem mechanizmu przeciążeniowego i zapobiegają awariom, które jak wiadomo, są kosztowne. Lepiej więc do nich po prostu nie dopuszczać.

Na koniec przypominamy o tak podstawowych działania, jak ciągłe zamykanie bramy, co zapobiega wychładzaniu się garażu. Dodatkowo niska temperatura nigdy nie wpływa dobrze na delikatne elementy napędu. Bardzo łatwo je uszkodzić, co będzie się wiązać z kosztownymi naprawami. Warto jeszcze mieć na uwadze, że żadna brama garażowa nie jest tak szczelna, jak brama segmentowa. To ona daje nam pełen komfort obsługi.

]]>