Ciepła brama garażowa

listopad 29, 2017
0 Comment

Estetyka bramy garażowej lub jej funkcjonalność to bardzo istotne czynniki wyboru, jednak dużą rolą spełnia tu także współczynnik przenikania ciepła, ponieważ od tego zależy jaką temperaturę osiągniemy w naszym garażu.

Okna

Zwykle przywiązujemy większą wagę do wyboru okien, aniżeli bramy garażowej, jeśli bierzemy pod uwagę przepuszczalność cieplną. Obecnie, najbardziej szczelne okna charakteryzują się trzema szybami. Warto postawić na taki wybór, ponieważ szyba zabiera bardzo dużą powierzchnię naszego okna. Dziś stawiamy na domy, które są dobrze oświetlone światłem słonecznym, stąd raczej nie żałujemy środków finansowych na okna. Jednak w takim wypadku ich współczynnik przenikania ciepła oznaczany literą U, musi być zadowalający i mieszczący się w teraźniejszych trendach budowlanych. Im wyższa jego wartość, tym większe oszczędności związane z ogrzewaniem domu.

Okazuje się, że ta sama zasada może dotyczyć także garażu.

Brama garażowa – materiał

Głównym nurtem budownictwa przyszłości są domy pasywne. Budowane są z komponentów, które odznaczają się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Aby budynek mógł być nazwany domem pasywnym, musi spełniać określone warunki. Jednym z takich elementów, który wpływa na poziom ciepła w budynku, będzie z pewnością brama garażowa. Ta wykonywana jest wówczas zwykle z grubszych izolowanych paneli. Ich segmenty mogą przekraczać nawet 30 mm, co odróżnia je od standardowych. Nierzadko wystarcza już izolacja twardymi płytami o niskimi współczynniku lambda. Będzie się tu jednak także liczył odpowiedni ich montaż, więc warto poprosić o pomoc fachowców. Sama powierzchnia bramy garażowej nie przynosi żadnego trudu dla jej izolacji. Na rynku dostępne są bowiem materiały, które mogą pomóc w jej ociepleniu. Trudności dostarczają jednak uszczelki, gdzie najczęściej powstają szczeliny, przez które ucieka nam ciepło. Wysokiej jakości uszczelki są więc kwestią kluczową dla zatrzymania ciepła, jednak trzeba pamiętać, aby były odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne.

Projekt i montaż bramy

Okazuje się, że nie wystarczy tylko określenie odpowiednich komponentów bramy garażowej, ale także jej profesjonalny montaż. Konieczne jest też dobranie napędu bramy do jej wagi, gdyż to może wpływać na powstawanie mostków termicznych. Jeśli zdecydujemy się na fachowy montaż bramy oraz jej zakup od renomowanej firmy, to powinniśmy być raczej pewni doskonałych efektów. Jeśli jednak okaże się, że mostki termiczne mimo wszystko się uwydatniają, wówczas wystarczy czasem sama regulacja bramy, a więc jej serwis. Brama garażowa nie powinna być więc traktowana gorzej od drzwi garażowych. Jeśli marzymy o domu pasywnym lub po prostu o oczekiwanej temperaturze naszego garażu, gdzie nie zamarza samochód, to konieczny jest wybór idealnie skrojonej do naszych potrzeb bramy garażowej. To jest oczywiście możliwe, decydując się na sprawdzonych i godnych zaufania producentów i wykonawców.