Jaka brama na zimę?

listopad 8, 2016
0 Comment

Bramy kupujemy nie tylko na zimę, ale także na każdą inna porę roku. Jesień i zima skłaniają jednak do nabycia takich bram, które będą jednocześnie chronić przed zimnem, a więc będą mieć wysokie właściwości izolacyjne. Zastanówmy się czy to w ogóle potrzebne, czy też lepiej kupić tańszą bramę garażową i przy tym mniej odporną na wiatr oraz temperaturę?

Dobre ocieplenie

Generalnie garaże powinny być budowane obok domu, jako osobny, wolnostojący budynek. Tak byłoby lepiej ze względu na mniejszą utratę ciepła w domu. Cały budynek mocno się bowiem oziębia, podczas gdy otwieramy bramę. Garaże zintegrowane z domem mieszkalnym mają jednak wiele cech praktycznych. Możemy przenieść zakupy z samochodu, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz. Z wielu względów konieczna jest więc izolacja bramy, aby nie pozbywać się ciepła z całego budynku. Warto więc kupić bramę nieco grubszą, ponieważ już samo to będzie decydować o jej lepszych własnościach termoizolacyjnych. Dobrze ocieplone segmenty bramy są zwykle grubości od 40-45 mm. W ich wnętrzu znajduje się pianka poliuretanowa, która daje stosunkowo dobry współczynnik ciepła, bo ok U = 0,61-1,3 W/(m2.K). Im mniej segmentów posiada nasza brama, tym mniej ciepła się przez nią przedostanie. To zupełniej naturale, ponieważ zwykle trudno jest zagwarantować odpowiednią izolację w szczelinach łączących kolejne segmenty. Na rynku można już spotkać bramy garażowe, które mają bardzo szerokie panele. Zwykle na 2 metrach powierzchni rozłożone są cztery panele.

Dodatkowe rozwiązania ocieplające bramy

Często stosuje się także tzw. nakładki izolujące na szczeliny pomiędzy panelami, które naprawdę dużo dają. Bywa, że montowane są też arkusze z tworzywa sztucznego, albo warstwa styropianu czy pianki poliuretanowej. Najtrudniej jest ocieplić bramę w całości wykonaną z drewna. To materiał stosunkowo mało trwały, choć oczywiście ma swoje własności termoizolacyjne. Każe rozwiązanie jest dobre, jeśli pozwoli uniknąć spadku temperatur w budynku, choć raczej nie polecamy robić nic na własną rękę. Profesjonaliści potrafią bowiem obliczyć, czy skrzydło bramy nie stanie się zbyt ciężkie i nie załamie całego mechanizmu.